Vírská Přehrada
Vírská přehrada se nachází na toku řeky Svratky, přesněji na okraji obce Vír. Hráz má výšku přesně sedmdesát šest metrů a řadí se tak mezi seznam nejvyšších betonových hrází v České republice. Maximální hloubka je šedesát šest metrů, tedy dvacátá pátá nejhlubší v České republice.
Už v roce 1911 se začalo spekulovat o stavbě přehrady, první návrhy vznikly až v roce 1928, kdy už se přehrada měla každou chvílí začít stavět. Zanedlouho přišla válka a stavba přehrady se tak musela odložit. Nakonec se přehrada začala stavět až roku 1947. Na konstrukci pracovala spousta dělníků, ale i zdejších rodáků, kteří si prací na přehradě chtěli přivydělat. Nakonec byla přehrada kompletně dodělaná roku 1958 a její stavba tedy jedenáct let.
Na druhém konci nádrže byla tehdy postavena obec Chudobín, který byla vodami Vírské nádrže zaplavena, všechno už ale bylo předem domluvené, obyvatelé obce odstěhování odsouhlasily a každý postížený dostal novou nemovitost nebo peníze k jejímu postavení. Vztahy mezi obcemi se tak udrželi v dobrém. Když je v nádrži málo vody, můžete vidět základy zbořených domů, které byly tehdy zatopeny.
Od přehrady lze podniknout spoustu dobrých vycházek a tůr, protože cesty po obou březích vedou do nějaké obce nebo vesnice. Na hráz můžete v klidu podniknout i cestu po tmě, protože je dobře osvětlená po celé délce. Jestli dostanete hlad, můžete se najíst v jedné hned z několika restaurací ve Víru, nebo navštívit nějaké v nedalekých vesnicích.